Menadžment totalnim kvalitetom - TQM
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: FABUS

 SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………….2
POJAM TQM-a…………………………………………………………………………..3 KONTINUIRANO UNAPREĐENJE PROCESA.............................................................3 USREDSREĐENOST NA KORISNIKA – POTROŠAČA...............................................4 PREVENCIJA DEFEKATA..............................................................................................4
UNIVERZALNA ODGOVORNOST...............................................................................4
CILJEVI TOTAL QUALITY MANAGEMENT-a...........................................................5
NIŽI TROŠKOVI...............................................................................................................5
VEĆI PRIHOD...................................................................................................................5
ODGOVARAJUĆE OVLAŠĆENI ZAPOSLENI.............................................................5
PREZADOVOLJNI KORISNICI......................................................................................6
SILE POKRETAČI……………………………………………………………………...6
OSNOVNI PRINCIPI TQM-a...........................................................................................6
USREDSREĐENOST NA KORISNIKA..........................................................................7.
UČEŠĆE SVIH ZAPOSLENIH I TIMSKI RAD………………………………………..7
NEPREKIDNO UNAPREĐIVANJE I UČENJE………………………………………..8
SISTEM UPRAVLJANJA UKUPNIM KVALITETOM USLUGA ( TQM)..................8
PRINCIP PRIMENE TQM-a............................................................................................10 MARKETING I SISTEM UPRAVLJANJA UKUPNIM KVALITETOM……………..11
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………...12
LITERATURA…………………………………………………………………………..13
UVOD
Savremeno poslovanje donosi nova pravila, nove metode, nove ljude, jednom rečju, nastupa period promena koje se dešavaju u preduzećima širom sveta.
Promene stvaraju temelje nove poslovne kulture i novih kriterijuma poslovne uspešnosti. Osnovni cilj promena je unapređenje konkurentnosti i bolja tržišna pozicija. Promenama se teži kao odgovor i reakcija na uticaje iz okruženja ili usled potrebe da se okruženju nametne promena u cilju ostvarenja značajne prednosti u odnosu na konkurente. Uspešno upravljanje promenama je od presudnog značaja za opstanak i rast preduzeća.
Stalne promene u okruženju, ekonomskom, pravnom, političkom, a naročito inovacije u oblasti tehnologije proizvoda i procesa i informacionih tehnologija, uslovile su potrebu prilagođavanja svih delova i funkcija organizacije dinamici promena. Savremena organizacija je neophodno da bude otvorena ka inovacijama, fleksibilna, kreativna, uz preispitivanje i preciznije određivanje optimalne strategije, oblikovanja organizacione kulture, odlučivanja i upravljanja.
Osnovni cilj je uspostaviti inovativnu organizaciju u kojoj inovacije neće predstavljati retkost ili samo periodičnu pojavu, već cilj kome svaki zaposleni teži u toku svakog radnog dana.
Takva inovativna organizacija se ostvaruje primenom metoda Totalnog upravljanja kvalitetom, odnosno stalnih poboljšavanja koja predstavljaju srž ovog metoda. Totalno upravljanje kvalitetom predstavlja integrisani system upravljanja I skup metoda u koje između ostalog spadaju : kontinualno poboljšanje, ispunjavanje očekivanja korisnika, dugoročna strategija, povećano angažovanje svih učesnika u donošenju odluka , timski rad, minimizacija sredstava utrošenih na doradu, delotvorno planiranje procesa, upoređivanje rezultata sa dobavljačima, kooperantima, edukacija, razmena iskustava, učešće u korektivnim aktivnostima. Iz ovog se može zaključiti da je primena menadžmenta totalnim kvalitetom moguća u svim vidovima preduzeća, i da dovodi do boljeg kvaliteta proizvoda i usluga, smanjenju gubitka, većeg zadovoljenja tržišta i poboljšanja finansijskih pokazatelja.
POJAM TQM-a
Osnovni koncepti su :
kontinuirano unapređenje procesa
usredsređenost na korisnika – potrošača
- prevencija defekata
univerzalna odgovornost
KONTINUIRANO UNAPREĐENJE PROCESA
Većina zaposlenih misli da su njihovi zadaci i njihov posao izolovani od čitave organizacije. Prvi korak unapređenja procesa je da zaposleni shvate da je njihov rad veoma bitan deo čitave organizacije i kontinuiranog unapređenja procesa.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!